Antalija

Antalija je glavni i najveći grad Sredozemne oblasti Turske i jedna od najvećih luka na Sredozemlju (tzv. ’’biser Mediterana’’). Nalazi se na krajnjem jugu zapadnog dela Turske. Razvoj i investicije koje su započete 70-ih godina 20. veka transformisale su grad u poznato međunarodno turističku regiju i prestonicu turskog turizma.

Cela Antalijska regija je zaštićena od hladnih severnih vetrova Taurus planinama i ima karakterističnu mediteransku klimu, sa toplim suvim letima i umereno toplim kišnim zimama. Temperatura mora se kreće od 15 do 28 stepeni celzijusa, a temperatura vazduha može da dostigne i 40 stepeni u julu i avgustu, mada su najčešće temperature do 35 stepeni. Antalija je poznata i po tome što ima 300 sunčanih dana godišnje. Antalija je udaljena samo pola sata vožnje od planinskog centra gde se od novembra do kraja maja meseca možete pre podne skijati, a posle podne uživati u plaventilu Sredozemnog Mora.

Lepote Antalije su i danas vidljivi tragovi brojnih civilizacija poput Rimske, Vizantijske, Grčke, a mnoga mesta u njenoj okolini to mogu i da potvrde. Mesto gde se nalazi tvrđava Kale najlepši je deo ovog grada. Ovo je milionski grad, prepun kontrasta, veličanstven spoj prošlosti i sadašnjosti jer je podeljen na dva dela. Moderan deo grada veoma liči na moderne evropske metropole sa širokim bulevarima, modernim zdanjima, luksuznim prodavnicama, vrhunskim hotelima koji su izvučeni van grada i nalaze se na prelepim i poznatim plažama kao što su Konyalti i Lara. Deo oko stare luke je drugi, stari deo grada – Kaleici, koga karakterišu uske krivudave ulice sa starim kućama koje se naslanjaju na zidine drevne tvrđave.

Više o Antaliji

Toranj sa satom (Saat kulesi) na Trgu Kalekapisi je takođe deo gradskog utvrđenja. Dok odmarate uz očaravajući pogled sa Kaleici-a na luku Antalije, predlažemo da se osvežite sveže ceđenim voćem na terasi restorana koji prikazuje luku kao na dlanu i sigurno će mnogima ostati godinama urezan u sećanju. Simbol i oličenje grada je Ataturkova statua i Kisik minaret. Takođe treba posetiti i ostatke Hadrijanove kapije.

Restaurirani istorijski centar grada sa svojim hotelima barovima, klubovima, restoranima i radnjama zadržao je mnogo od svog istorijskog karaktera, a njegova restauracija osvojila je turističku nagradu Zlatna Jabuka. U gradu se nalaze znamenitosti sa tragovima Rimske, Vizantijske i Otomanske arhitekture i kulture. Na glavnom antalijskom trgu često se održavaju izložbe i performansi na otvorenom. Nad gradom dominira neobičan minaret, visok 37 metara koji je izgrađen početkom 13 veka. Orginalna džamija kojoj je minaret pripadao više ne postoji.

U samoj okolini Antalije postoji dosta zanimljivih mesta koje treba posetiti a neka od njih su drevna mesta poput Aspendos, Perge, Phaselis, Manavgat, Side i Termessos, svi na udaljenosti 50 km od grada. Amfiteatar Aspendos je najveći amfiteatar u okolini i u dobrom je stanju. Svakog leta razni muzički festivali se održavaju upravo na tom mestu a on prima oko 20.000 ljudi.

Takođe je moguće ići na izlet do mesta Derme gde se nalazi crkva Svetog Nikole, obilazak Antalije i Duden vodopada, a preporučuju se i šoping ture, Troya šou, Pamukkale, poseta turskom kupatilu, rafting, krstarenje brodom…

Plaže u Antaliji

Poznate plaže u Antaliji su: Lara Kundu i Konyaalti.

Lara Kundu plaža je duga peščana plaža u Antaliji. Udaljena je 10 km od aerodroma. Odmor na ovoj plaži obećava kombinaciju prirodnih atraktivnosti i modernog letovališta. Iz centra Antalije do ove plaže se može doći dolmušima (br.18, 30, 77).

Konyaalti plaža je druga peščana plaža, ima malo šljunka, ali se do nje stiže brže i lakše (tramvaj ili mini bus iz Kalekapisi-a). Udaljena 15 km od aerodroma. Između ovih plaža je visoka litica sa koje se spušta reka Duden. Ona se uliva u Sredozemno more praveći vodopad visine 15 m.

More je čisto i toplo. Ima dosta zelenila, lepo uređenih delova grada, odličnih restorana, prodavnica, dobra infrastruktura, diskoteka, tako da Vam neće ponestati dobrog provoda.